En İyi Film İzleme Sitesi Oscar'ını Alan direk-film.com'a Hoş Geldiniz. Taklitlerimizden Sakının ;) - Since 2009 - Forever...
Lütfen Bekleyin...
direk-film.com... İyi Seyirler...
  John Wick  izle
American Sniper  izle
 Yapay Oyun   izle
 Birdman izle
 Unbroken izle
 6 Süper Kahraman  izle
 Vice izle
direk-film.com Duyuru
Film İzleme Rehberi (Sorunlarınızın Çözümü İçin Burayı Tıklayın)


Sitemize En Son Eklenen Film ve Diziler


Navigasyon
  » Direk-Film.com - Online Film İzleyin > Direk-Film.Com - Genel Paylaşım > Konu Dışı - Her Telden » Aile Planlaması ?

Konu Dışı - Her Telden Buraya yazacak birşey illaki bulunur.
Cevapla
 
Bu Konuyu Facebook'da Paylaş Seçenekler Arama Stil
Alt 06.02.2011, 17:26   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Emekli
binbaşı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: 01.12.10
Bulunduğu yer: kocaeli
Üye No : 148840
Cinsiyeti : Bay
Mesajlar: 642
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı : 14961
Rep Derecesi : binbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jönbinbaşı : o bir Jön
Seviye: 23 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]

Aktiflik: 0 / 553
Güç: 214 / 6727
Deneyim: 12%
Standart Aile Planlaması ?


Aile Planlaması ( gebelikten korunma yöntemleri )

Evet, bugünkü toplumsal sorun olarak bu konuyu seçtim..Belkide mahrem veya ayıp diye gençlerimiz başta bir çok insan bu konuda bir bilene sorarak bilgi almaktan çekiniyor olabilir..Gerçi internette soruyorsanız öğreniyorsunuz ama unutanlar veya ilgisiz kalanlar için en azından bu site üyeleriyle paylaşımın yararlı olacağına inanıyorum..

Özellikle anne ve çocuk ölümlerinin çok fazla görüldüğü az gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde aile planlaması hizmetlerinin çok büyük önemi vardır.Kişileri bu konuda bilinçlendirmek ve konunun önemine dikkat çekerek aile planlaması yöntemlerini ihmal etmemelerini sağlamak çok gereklidir.


Otuz beş yaşından itibaren gebe kalma olasılığı giderek azalır.Böyle olmakla birlikte kadınlar menopoza kadar kendisi için en uygun olan doğum kontrol yöntemini kullanmaya devam etmelidir.

Doğum kontrol yöntemleri çok çeşitlidir. Rahim içi araçlar, doğum kontrol hapları, aylık veya üç aylık iğneler, prezervatif, takvim yöntemi, geleneksel yöntem, kadınlarda tüplerin bağlanması, erkeklerde kanalların bağlanması gibi çeşitli aile planlaması yöntemleri bulunmaktadır.

Rahim İçi Araç (RİA-Spiral) Kullanımı:


RİA kullanım süresi ortama beş yıldır. Kadınlar süresi biten RİA’sını yenisi ile değiştirmek suretiyle menopoza kadar kullanabilir.

Doğum Kontrol Hapları Kullanımı:

Doğum kontrol haplarını kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalı, hapı kullanmasına engel teşkil edecek bir hastalığı olmadığı taktirde düşük dozlu doğum kontrol haplarını kullanabilirler. Doğum kontrol hapları aynı zamanda bazı yumurtalık kistlerinin düzelmesine, adet sancılarının ortadan kalkmasına, adet miktarının daha az olmasına ve adetlerin düzene girmesine katkıda bulunur.

Ayrıca minipil adı verilen yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları da mevcuttur. Bu hapların en uygun olanı doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Doğum Kontrol İğnesi Kullanımı:

Aylık ve üç aylık doğum kontrol iğneleri mevcuttur. Bu iğneler adetin ilk üç günü içinde yapılmalıdır.Daha sonra ayda bir veya üç ayda bir tekrarlanmalıdır.Aylık iğneler içinde östrojen ve progesteron olduğu için doğum kontrol haplarına benzer.Üç aylık iğneler içinde yalnızca progesteron vardır.Östrojen hormonu kullanması sakıncalı olan kimseler (örneğin, emziren anneler, östrojen bağımlı meme kanseri olanlar, sigara içenler gibi) bu yöntemden faydalanabilirler.

Aylık Doğum Kontrol Halkası (Nuvaring):


Yapısı ; Aylık doğum kontrol halkası olan Nuvaring içinde etonogestrel / ethinyl estrodiol adı verilen progesteron /östrojen hormonları mevcuttur. Bu halkadan her gün 0.120 mg etonogestrel / 0.015 mg etinyl estrodiol salgılanır.

Aylık doğum kontrol halkası, günlük doğum kontrol hapı kullanmak istemeyenler için uygundur. Nuvaring üzerindeki hormonlar vaginadan emilir ve kana karışır. Gebeliği önlemede %99 etkilidir ve etkisi oral kontraseptif olarak kullanılan doğum kontrol haplarına eşittir. Yumurtalıklarda matür yumurta oluşmasına engel olarak gebeliği önler.

Uygulanması: Eller yıkanıp kurulandıktan sonra Nuvaring folyosundan çıkartılır. Yatarak, ayakta ya da çömelerek uygulanabilir. Nuvaring elastik olduğundan yanlardan basılarak tutulur ve vagina içine yerleştirilir, takıldığı düzeyde rahatsızlık hissedilirse daha derine itilmelidir.

Novaring'in gerçek pozisyonu etkili olmasında önemli değildir. Halka, vajina içine yerleştirildikten sonra üç hafta tutulur. Üç hafta sonra aynı gün halka işaret ve orta parmak yardımı ile nazikçe çıkarılır. Alet çıkartıldıktan birkaç gün sonra kanama (adet) başlar. Yeni halka bir hafta aradan sonra adet devam etse bile aynı gün takılmalıdır. Başka bir ifadeyle, ilk halkanın takıldığı günden itibaren 29. gün yeni bir halka vajinaya yerleştirilir. Her bir ayın aynı gününde yeni halka takılmalıdır.


Dikkat edilmesi gereken noktalar: Kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlara önerilmez, pıhtı oluşumunu artırır. Günde 15 adetten fazla sigara içenlere önerilmez. HIV ve cinsel yolla bulaşan hastalıklılara önerilmez, kanser hastalığı olanlara önerilmez.

Nuvaring yan etkileri: Vajinal irritasyon, enfeksiyon, baş ağrısı, bulantı, ağırlık artışı, vajinal akıntıda artış, depresyon, memelerde dolgunluk, ara kanama, lekelenme tarzında kanama, adet miktarında değişiklik, migren, allerjik döküntü, ödem, ilerleyici güneş lekeleri (melasma, chloasma).
Nuvaring, takıldıktan sonra egzersiz sırasında bile çıkmamakla birlikte nadiren ıkınırken, vaginal tampon ile, cinsel ilişki sırasında vs çıkabilir. Bu durumda vajinal halka üç saat içinde soğuk- ılık su ile yıkanıp tekrar vaginaya takılmalıdır.


Kontraendikasyonlar:Tromboflebit, emboli, venoz tromboz, arterel tromboembolism, pulmoner emboli, miyokard enfarktüsü, serebral hemoraji, serebral tromboz, hipertansiyon, safra kesesi hastalığı, karaciğerde adenoma veya benign karaciğer tümörü olanlara önerilmez.

Prezervatif Kullanımı:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en etkin yollarından biri cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmaktır.Usulüne uygun kullanılmadığı taktirde gebe kalma olasılığı yüksektir.


Takvim Yöntemi:

Bu yöntem ancak çok düzenli adet olan kadınlar için uygundur.Örneğin 28 günde bir adet olan kadınlarda yumurtlama ortala 14. gün gerçekleşir.Bu 14. gün adetin birinci gününden sayılarak bulunur.Yumurta hücresinin ortalama 48 saat yaşadığı ve sperm hücresinin ise ortalama 72 saat yaşadığı göz önüne alınırsa yumurtlamanın olduğu 14. gün baz alınarak, bu günden üç gün önce ve bu günden üç gün sonra (ortalama altı gün) kesinlikle ilişkiye girmemek gerekir.

Hatta yumurtlama günü her defasında 14. güne denk gelmeyebilir ve yumurtlama iki gün önce veya iki gün sonra da olabilir. Spermler ise 72 saatten daha uzun süre yaşayabilir.Bu nedenle 14. günden beş gün önce ve beş gün sonra gebe kalma olasılığı fazla olduğu için takvim yöntemi uygularken bu dönemde cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu yöntemle gebe kalma olasılığı yüksek olup yaklaşık %14-35 arasında değişir. Aslında güvenilir bir yöntem değildir.


Geleneksel Yöntem (Dışa Boşalma):

Bu yöntemde gebe kalma olasılığı oldukça yüksek olup gebelik oranı yaklaşık %20-%25’dir.


Kadınlarda Tüplerin Bağlanması:

Cerrahi bir işlemdir. Çocuk sayısını tamamlamış, yaşı 30’un üstünde olan kadınlar için uygundur.Genellikle son sezaryen operasyonu esnasında veya herhangi bir zamanda laparoskopi ile tüpler bağlanabilir.

Diğer Yöntemler:


Ayrıca doğum kontrol yöntemleri arasında adı geçen vaginal ovuller, sperm öldürücü jeller, deri altına takılan progesteron içeren çubuklar (Norplant gibi) ve yine adet kanaması fazla olan kadınlarda tercih ettiğimiz progesteron içeren RİA’lar da mevcuttur.


Acil Korunma:Ertesi Gün Hapı:

Prezervatif yırtılması gibi durumlarda eğer gebe kalmak istemiyorsanız acil korunma haplarını cinsel ilişkiden sonra en kısa zamanda kullanmalısınız.

Cinsel ilişkiyi takiben ilk 72 saat içinde haplar alınmalıdır. Bu haplar (içeriğinde ethinyl estradiol 50 mcg ve norgestrel 1mg bulunur) 12 saat ara ile ikişer tablet şeklinde alınmalıdır. Fakat bu haplar normal doğum kontrol hapları kadar etkili olmayıp ancak %75 gebeliği önler.
Korunmasız cinsel ilişkiden sonra yumurtlama döneminde spiral takılması da bir acil korunma yöntemi olarak kullanılabilir.( alıntı )

Umarım yararlı bir paylaşım olmuştur..Kalın Sağlıcakla..06-02-2011Konu binbaşı tarafından (06.03.2011 Saat 01:27 ) değiştirilmiştir..
binbaşı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
binbaşı Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
csepenak (05.05.2011), masalima (06.02.2011)
Alt 05.05.2011, 19:39   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
csepenak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: 18.01.11
Bulunduğu yer: burdur
Üye No : 164496
Cinsiyeti : Bayan
Mesajlar: 268
Tecrübe Puanı: 72
Rep Puanı : 6740
Rep Derecesi : csepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artistcsepenak : o bir Artist
Seviye: 15 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]

Aktiflik: 0 / 357
Güç: 89 / 4213
Deneyim: 31%
Standart


Aile Planlaması sadece gebelikleri önlemek değil aynı zamanda çocuk sahibi olamayanlara da hizmet vermek, yol göstermektir. Aileler çocuk yapıp yapmamakta serbestirler. İstedikleri kadar çocuk sahibi olabilirler. Ancak aileler çocuk sahibi olmak istemiyorsa onlara yol göstermek Aile Planlaması Hizmetinin görevidir..Ailelerin İstedikleri zaman İstedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarıdır. Aile Planlamasında zorunluluk yoktur. Katılım gönüllüdür. Aileler eğitilir ve isteyene çocuk sahibi olabilmesi için isteyene gebelikten korunmak için hizmet verilerek yardımcı olunur.

AİLE PLANLAMASININ AMAÇLARI

1. Ailelerin istemedikleri halde çocuk sahibi olmalarını önlemek,
2. Kadınların sık aralıklarla ve fazla sayıda doğum yaparak sağlıklarının bozulmasını önlemek,
3. Çok genç yaşta veya ileri yaşlardaki kadınların gebe kalmalarını önlemek,
4. Doğurgan çağdaki kadınlara ve erkeklere üremenin nasıl olduğu ve doğum kontrolünün nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermek,
5. Çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olup yol göstermek,
6. Çocukların daha sağlıklı yetişmesini sağlamaktır.

AİLE PLANLAMASININ YARARLARI


1-Anne Ölümlerini Azaltır:
Anne ölümlerinin çoğu, sık aralıklarla, çok sayıda (4’ten fazla), 18 yaşindan küçük ve 35 yaşindan büyük annelerin yaptığı doğumlarda görülmektedir. Aile planlaması hizmeti yüksek riskli gebelikleri önleyerek anne ölümlerini azaltır.
2-Düşükleri ve düşüğe bağlı Anne ölümlerini azaltır: Aile planlaması hizmeti ile kadınlarin istenmeyen gebelikleri önlemeleri sağlanarak düşükler azaltılmaktadır.
3-Bebek Ölümlerini Azaltır: Riskli gebelikler bebek ölümlerini artırır..Yüksek riskli gebelikler ve doğumlar aile planlaması ile önlenir. Böylece bebek ölümleri azaltılabilir.
4-Doğurganlık oranı azaltılır : Annelerin sahip oldukları çocuk sayısı arttıkça anne ölüm oranı yükselmektedir,Aşırı doğurganlık bebek ve çocuk sağlığı açısından da risk oluşturmaktadır.Aile planlaması hizmeti ile doğurganlık azaltılırken anne sağlığı,çocuk sağlığı iyileştirilmiş,dolayısıyla toplumsal ve ekonomik alanlarda da iyileştirilmeler sağlanmış olacaktır.
5- Sağlıklı doğum aşı sağlanır : Anne ve çocuk sağlığı açısından,gebelik ve doğum için 18-34 yaşlar arası en uygundur. Daha erken ve daha geç yaşlarda hastalık ve ölüm riski artar.
6-Sağlıklı Doğum Aralığı Sağlanır: iki yıldan kısa aralıklı gebelik ve doğum yüksek risklidir.Kısa doğum aralığı,hem anne ölümlerini hem de bebek ölümlerini artırmaktadır. Gebelikler arasındaki süreyi uzatmak etkili bir aile planlaması hizmeti ile gerçekleşebilir.
7-Çocuk sağlığına Olumlu Etki Yapar: Yüksek riskli gebelikler sonucunda meydana gelen doğumlarda ölüm olmasa bile, bebek çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır.

Bu sorunlar şunlardır:
- Düşük doğum ağırlığ ve erken doğum..
- Kötü beslenme..
- Infeksiyon hastalıkları..
- Fiziksel büyüme ve gelişme geriliği..
- Doğuştan sakatlıklar..
- Zeka düzeyinde gerilik..


__________________
Cümleler doğrudur sen doğru isen,Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.!
csepenak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Mesajlar
Geniş Aile Reklamı :] EyfeL Reklam Filmleri İzle 3 09.08.2011 18:52
Şanssız aile :) ≈¥á®áLI≈¥Ŭ®ĚĶ≈ Komik Videolar 1 26.12.2010 22:21
En güzel aile fotosu :) manolya Komik Resimler 4 25.10.2010 23:38

Bilgilendirme: Sitemizde bulunan bütün filmler Yahoo video , Google video ve Metacafe gibi video upload sitelerinden alınarak tanıtım amaçlı yayınlanmaktadır. Muhtemel telif hakkı ihlalinden kesinlikle direkfilm.org alan adı ve yöneticileri sorumlu tutulamaz.Telif hakkı size ait olan bir eser için bizimle iletişim kurduğunuz takdirde ilgili eser sitemizden kaldırılacaktır.

film izle direk film izle film indir film seyret direk izle sinema izle online film izle bedava film izle filim izle direkizle indirmeden izle

kapat

kapat